çatılar, eğimleri ve uygun materyaller

Bir çatıya baktığımız zaman genellikle konum bilgisini alırız.

İklim ve çevredeki malzemelerle doğrudan eğimi ve görünümü etkilenir. Mardin'in üzerinde geceleri insanların uyuduğu düz damlarında eğim yoktur mesela, genellikle kurak bir iklimde olduğu nedeniyle yağış kaygısı da pek yoktur fakat Bolu'nun ormanları kışları oldukça kar yağışlı geçirir. Burada çok dik açılı çatılara sık rastlanır.

Bazen de işlev devreye girer ve formunu etkiler. Örneğin dini yapılar akustik bir kaygı güdülerek kubbeli tasarlanmıştır geçmişten günümüze.

Eğime ve forma her malzeme uyar mı?

Elbette uymaz. Örneğin bir kubbeyi kiremit ile kaplamak isteyelim. Kiremit ağır ve belirli bir formu olan malzemedir. Bir araya gelişi daha kalıbı yapılırken tasarlanmıştır ve o bir araya gelerek oluşturacağı bütünlük dışında pek fazla olanak sağlamamaktadır. Bu sebeple daha kolay form verebildiğimiz demir, bakır gibi levha metal türlerini kubbe örtüsü olarak görmek mümkündür.

Aşağıda sizlere eğim ve malzeme ilişkisini gösteren bir tablo paylaşıyorum. Bu tabloya bakarak eğime göre hangi malzemelerin daha uygun olabileceği konusunda fikir edinebilirsiniz.

21 görüntüleme